A szomszédból egész nap fülsüketítő zaj jön. Csendháborításnak minősül ez?

by dropi

T. Jogsebész!

Szeretném megérdeklődni, hogy kimerítheti-e a csendháborítás fogalmát, ha a szomszédom ( kertes házban lakunk) a kertjében egy körfűrészt visíttat napi szinten, ugyanis a környék zöldségeseitől gyűjti össze a faládákat, amit minden nap felaprít, következésképp ez egy véget nem érő folyamatnak tűnik. Egyáltalán: nem kell-e az ilyen jellegű gépeket zárt térben használni? Teljesen normális, hogy az udvaron visít? Remélem, nem csak én gondolom, hogy ez nonszensz!  Kérdezném továbbá, hogy mit lehetne tenni a helyzet megszüntetésére, hova fordulhatok és milyen esélyekkel?

Köszönöm.

Válasz:

Tisztelt Kérdező!

Természetesen semmiféle olyan tevékenység, amely zavarja a szomszédok nyugalmát nem megengedett. Ráadásul amennyiben ez a zaj mindennapos, akkor ez egy üzletszerű gazdasági tevékenységet feltételez. Ilyen tevékenység megkezdése előtt pedig a jegyzőtől szomszédjának telephely engedélyt kellett volna kérnie. Ezen felül ez a tevékenység megvalósítja a birtokháborítás törvényi tényállását. Birtokában zavarják ugyanis azt is akinek nyugalmát, akár éjjel, akár nappal indokolatlanul zavarják. A fentiek miatt az önkormányzat jegyzőjéhez birtokvédelem iránti kérelemmel kellene fordulnia és kérnie kellene, hogy a jegyző tiltsa el a birtokháborítót ezen engedély nélküli és zajos tevékenység folytatásától.

Ha elutasító határozatot kapna esetleg a jegyzőtől, akkor ezt a határozatot bíróság előtt megtámadhatja. Keressen a beadványhoz olyan szomszédokat, akik állítását alátámasztják, mivel akkor nagyobb sikerrel fog járni. Ezen felül a szomszéd ezen tevékenységgel megvalósítja a csendháborítás szabálysértési törvényi tényállását is, az alábbi tartalommal: „195. § (1) Aki lakott területen, az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetve a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja, szabálysértést követ el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr és helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr is szabhat ki helyszíni bírságot.” A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése. A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.

Ne feledje, joga van kérdezni!

Tisztelettel:

dr. Csomós Lilla Annamária

ügyvéd

onlinejogsebesz.hu